Blog

Çamaşır Makinesi Su Boşaltmıyor, Çözüm Önerileri

Çamaşır makinesi su boşaltmıyor ise doğal olarak sıkma da yapmaz. Beyaz eşya servisi çağırmadan önce çamaşır makinesi su boşaltmama arızası ile ilgili size bir kaç önerimiz olacak. Bu işlemleri yaptıktan sonra çamaşır makinesi su tahliye edecek ve boşaltmama sorununda tamamen kurtulmuş olacaksınız. Şimdi gelin Çamaşır makinesi su boşaltmıyorsa ne yapmalı? hep birlikte göz atalım.

Çamaşır makinesinde meydana gelen en önemli arızalardan biri de su boşaltmama sorunudur. Çamaşır makinesi yıkıyor ama suyu boşaltmıyor ise mutlaka bir tıkanıklık ya da su tahliye pompasında sıkışan bir cisim olabilir. Her ne kadar su boşaltmama sorununun bir kaç tane daha sebebi olsa da, genellikle çamaşır makinesi su tahliye etmiyor sorunu bir cismin sıkışmış olmasından kaynaklanmaktadır.

Çamaşır makinesi suyu tahliye etmiyor

Çamaşır makinesi yıkıyor, duruluyor ama suyu boşaltmıyor ve sıkmıyorsa çamaşır makinesinde bir arıza meydana gelmiş demektir. Bazen de her hangi bir arıza olmadan da çamaşır makinesi su tahliye etmeyebilir. Peki çamaşır makinesi neden su boşaltmaz biliyor musunuz?

Size beyaz eşya servisi çağırmadan önce evde kendiniz de kolaylıkla su boşaltmama sorununu çözebilecek bazı öneriler sunacağız. Burada anlatılanları harfiyen yaparsanız çamaşır makinesi su boşaltmıyor, tahliye etmiyor ve çamaşır makinesi sıkmaya girmiyor arızasını hemen çözmüş olacaksınız. işte çamaşır makinesi su boşaltmıyor arızası için 7 çözüm önerisi;

Çamaşır makinesi pompa arızası

çamaşır makinesi suyu neden boşaltmaz
çamaşır makinesi suyu neden boşaltmaz

Çamaşır makinesi su tahliye pompası uzun süre kullanımdan sonra bozulabilir. Tahliye pompasının arızalanması sonucu çamaşır makinesi suyu tahliye etmez. Makine yıkama yapar ve sonra arızaya geçer. Ya da yıkama yaptıktan sonra makine suyu tahliye edemediği yani suyu boşaltmadığı için öylece bekleyebilir.

Yani çamaşır makinesi su boşaltmıyor ise mutlaka ilk önce şüpheleneceğiniz yer su tahliye pompa arızasıdır.

Çamaşır makinesine bir şeylerin sıkışması

Bazen çoraplarınızın diğer tekini bulamadığınız oluyor mu? İşte çorap ve benzeri küçük şeyler çamaşır makinesi pompasına sıkışmış olabilir. Makiye lastiğine sıkışan çoraplar suyun tahliye etmesini engeller. Bu da çamaşır makinesi yıkıyor ama suyu boşaltmıyor hatta sıkma da yazmıyor arızasını oluşturur.

Çamaşır makinesinde sıkışan cismi çıkarmak için; makinenin alt ön kapağını açın. Yerlerin ıslanmaması için büyük bir havlu ve küçük kap yardımı ile suyu boşaltın. Tahliye pompasında ki pislikleri çıkartın ve parmağınız ile içerisinde bir şeyin sıkışıp sıkışmadığını kontrol edin. Çamaşır makinesine sıkışan cismi çıkardıysanız makineyi yeniden çalıştırıp su boşlatma ya da sıkma ayarına getirin deneyin.

Çamaşır makinesi ana kart arızası

Çamaşır makinesi suyu tahliye etmiyorsa bunun bir diğer nedeni de ana kart arızasıdır. Çamaşır makinesi ana kartı arızalanırsa tahliye pompasına elektrik ya da komut iletilmez. Anakart arızasının olduğunu nasıl anlarsınız?

Elektronik kart arızası gerçekleştiğinde Çamaşır makinesi suyu tahliye etmez. Bu aşamada pompa sesi de duymazsınız. Eğer pompa sesi varsa ve suyu tahliye edilmiyorsa ana kart sağlam demektir. Bunun için “çamaşır makinesine bir şeylerin sıkışması” başlığını okuyabilirsiniz.

Çamaşır makinesi su gider hortumunun sıkışıp tıkanması

Çamaşır makinesi su gider hortumu deterjan ve bazı yünlü elbiselerin parçalarından tıkanabilir. Tahliye hortumu tıkanırsa çamaşır makinesi suyu tahliye etmez yani boşaltmaz. Pompa istediği kadar çalışsın hiç önemi yok. Daracık hortumdan hiç su gitmezse makine arızaya geçer.

Çözüm için; Çamaşır makinesi tahliye hortumunu logar deliğinden çıkarın. Hortumun ucunda bir şeylerin olup olmadığına bakın. Hortumda ek yeri varsa orayı çıkartıp içinin boş olup olmadığına bakın. Sorun yoksa çamaşır makinesi servisi çağırın.

Çamaşır makinesi pompa ana kart kablolarının kopması

Çamaşır makinesinde kablo arızası ve kablo kopması bazı nedenlerden dolayı yaşanabilir. Atık su pompasına giden kabloların kopması sonucu tahliye pompası çalışmaz. Çamaşır makinesi suyu boşaltmaz ve sıkmaya geçmez.

Çamaşır makinesi suyu boşaltmıyor çözümü için; Çamaşır makinesi deterjan kutusunu çıkartın. Musluğu kapatın. Temiz su hortumunu çeşmeden sökün. Tahliye hortumunu da lavabonun altındaki delikten çıkartın ve çamaşır makinesini sırt üstü yatırın. Sağ tarafta tahliye pompasını göreceksiniz. Pompaya giden kabloların bağlı ya da kopuk olup olmadığına bakın. Eğer kopuk ise yeniden bağlayın ya da çamaşır makinesi tamircisini çağırın.

Suda beklet tuşunun aktif olması

Çamaşır makinesi suyu boşaltmıyor olması bazen yapacağımız bazı teknik detaylardan da kaynaklanabiliyor. Mesela; çamaşır makinesinde “suda beklet” tuşu vardır. Bu tuşu aktif ettiğiniz de ya da suda beklet ayarına getirdiğiniz de çamaşır makinesi yıkama yapar ve suyu boşaltmaz yani tahliye etmez. Çamaşırları suda bekletir. Dolayısıyla çamaşır makinesi yıkıyor ama suyu tahliye etmemesinin nedeni su da beklet tuşuna basmanız olabilir.

Çamaşır makinesi servisinden randevu alın

Bu yazımız da çamaşır makinesi suyunu boşaltmıyor arızasına çözüm olabilecek önemli formüller sunduk. Burada anlatılanları sırasıyla yaptıysanız eğer şansınız varsa çamaşır makinesi su boşaltmama arızasını çözmüşsünüz diyebiliriz.

Yalnız arızanın nedeni pompa arızası, anakart arızası ya da kopan kablo arızası ise o zaman da beyaz eşya tamircisi aramaktan başka çareniz yok. Bunun için İstanbul Avrupa yakası için bizimle iletişime geçerek randevu ve bilgi alabilirsiniz.

Admin

Beyazesyatamircisi.NET; İstanbul'da profesyonel beyaz eşya teknik servis hizmeti sunan ve İstanbul genelinde 5 farklı şubesi bulunan Şirin beyaz eşya servisi kuruluşudur. Web sitemizdeki bilgilendirici makalelerden istifade edebilir ve İstanbul özel beyaz eşya tamircisinden randevu alabilirsiniz. Telefon: 0212 812 12 83 Whatsapp: 0212 812 12 83

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
TIKLA ARA | 0212 812 12 83